torstai 21. syyskuuta 2017

Mestaruusturnauksen kärkeen Lasse Lindqvist ja Visa Varila

Osa pelaajista seurakuntasalin väljissä tiloissa.
Valokuva: KTe



Torstaina pelattiin kerhon mestaruusturnauksen 6. kierros.
Kärkipöydillä upseerin uhrannut Visa Varila ja loppupelissä sotilaan edun pisteeksi konvertoinut Lasse Lindqvist voittivat ja ovat kärjessä pistein 5/6, kun 3 kierrosta on pelaamatta.
Olli Marttila ilmoittautui mitalitaistoon ja kokopinnan napsivat myös Kimmo Telenius, Kai Oksanen, Antti Salmela ja Jiri Auramo.

KM 2017: 6.kierroksen tulokset ym.

7. kierros pelataan 26.10, ja paritetaan, kun rästipeli Timo Akkanen - Timo Toivola on ratkaistu.

maanantai 18. syyskuuta 2017

JSM alkoi









Lauantaina kärsittiin tasaisten vääntöjen jälkeen 2 tappiota, kun ykkösjoukkue hävisi kasipöydän  luovutusvoitosta huolimatta kotimatsin Akaan Shakille ja kakkosjoukkueemme kärsi yllättävän
tappion Matinkylän junioripitoiselle seiskajoukkueelle.







1. Divisioona lohko A, ottelut 16.9.2017
KäpSK - AkaaS    2-3

Holopainen Timo               - Innala Heikki-Pekka           0-1
Pönniö Toni                   - Pyykkönen Mika                ½-½
Honkanen Marko                - Kekki Jorma                   ½-½
Pietinen Pekka                - Mikkonen Harri                ½-½
Suominen Antti                - Rantanen Veikko               0-1
Riipinen Juha                 - Saliniemi Ari                 1-0
Kallio Juho                   - Kuparinen Ossi                0-1
Tiihonen Ilpo                 - w.o.                          1-0

Mm. KäpSK 1 pelit

3. Divisioona lohko 3, ottelut 16.9.2017
MatSK 7 - KäpSK 2    2-1

Valtari Toivo                 - Patola Eero                   ½-½
Papuc David (w.o.)            - Nurmela Janne                 1-0
Lehtinen Justus               - Toivonen Aulis                1-0
Velagapudi Vihan              - Salmela Antti                 0-1
Tiitta Lotta                  - Varila Visa                   ½-½

Sunnuntaina sujui jo paremmin: edustusjoukkueemme voitti tasaisen matsin Raahen Linnoitusta
vastaan ja kolmosjoukkue pelasi tasan SK ComeOn 2:n kanssa.

KäpSK - RaahLi    4-3

Holopainen Timo               - Pitkäaho Aki                  ½-½
Pönniö Toni                   - Marjusaari Eero               1-0
Honkanen Marko                - Pitkäaho Arto                 0-1
Calonius Mikael               - Mäkelä Lauri                  1-0
Pietinen Pekka                - Rantanen Riku                 0-1
Suominen Antti                - Aapola Lauri                  0-1
Riipinen Juha                 - Sarkkinen Heikki              1-0
Kallio Juho                   - Nyström Jarno                 1-0

3. Divisioona lohko 2, ottelut 17.9.2017
KäpSK 3 - SK ComeOn 2    2-2

Pihlajamäki Antti             - Tusa Tuukka                   1-0
Toivola Timo                  - Alho Sauli                    0-1
Ahokas Heikki                 - Puuska Heini                  ½-½
Marttila Olli                 - Rinne Heini                   0-1
Toivonen Markku               - Toikka Tommi                  1-0


KäpSK - RaahLi in action: viikonlopun kaksoisvoittaja Juha edessä toinen vas.

Pihlis kellisti huolella shakkimestarin ja pelasti joukkuetasapelin! Takana kakkospöydän Timo.

Markku hoiti tonttinsa vitospöydällä. Takana Olli. Valokuvat: KTe

perjantai 15. syyskuuta 2017

Lindqvist nopean shakin sarjakisan kärkeen

Kaide (vas.) ja Akke mietteliäinä.  Mainiosti Käpylässä
debytoinut Timo (4/5 p.) tässä k
ibitzerinä.
Valokuva: KTe

Sateinen syysilta kokosi kirkolle 9 pelaajaa. Lasse Lindqvist oli taas tarkkana ja kipusi voitollaan sarjakilpailun piikkiin, kun pelaamatta on vielä 5 osakilpailua.

Tulokset 14.09.17

Sarjakilpailun tilanne







Mestaruusturnauksen rästipelissä Kimmo Telenius voitti valkeilla Juha Varilan.
6. kierros pelataan ensi torstaina 21.09.

KM 2017: parit ym.

perjantai 8. syyskuuta 2017

Syyskausi alkoi: Aleksi Juvonen voitti blixtien 5. osakilpailun




Syyskauden avausiltaan torstaina osallistui 11 pelaajaa, joista mestaruusturnauksen rästipelissä Antti Salmela voitti Pekka Koskenkorvan. 6.kierros pelataan 21.9. Paritus heti viimeisen rästipelin jälkeen.

KM 2017, tilanne








Pikapelisarjakilpailun 5. etapin voitti Aleksi Juvonen ennen tasaisen kokonaiskisan kärkeen siirtynyttä Janne Nurmelaa.


5'+ 5' tulokset 7.9.2017

SijaNimi123456789Yht.SBTpist
1Juvonen Aleksi*10111111712
2Nurmela Janne0*111½11110
3Patola Eero10*1½100117,758
4Varila Visa000*1½11111,506
5Karasmäki Seppo00½0*111111,255
6Nupponen Tapio0½0½0*11144
7Toivonen Aulis001000*1133
8Mäkinen Matti0010000*122
9Varila Juha00000000*01

maanantai 21. elokuuta 2017

Kerhon syyskauden ohjelma





on päivitetty

tapahtumakalenteriin.

Peli-illat alkavat TO 7.9. klo 18 Käpylän kirkon seurakuntatiloissa (Metsolantie 14, 00610 HKI)
5 + 5 minuutin pikapeleillä.






JSM-sarjoihin osallistuu KäpSK:sta 3 joukkuetta, joiden kokoonpanot (alla) on nimetty SELO-listan mukaisesti. Myös muiden kerholaisten suoritteita pitkän kauden kuluessa epäilemättä ennemmin tai myöhemmin tarvitaan.

I-divisioona, lohko A

KäpSK

1 Holopainen Timo
2 Pönniö Toni
3 Honkanen Marko
4 Agopov Vladimir
5 Koskimaa Esko
6 Calonius Mikael
7 Pietinen Pekka
8 Suominen Antti
A Riipinen Juha
B Kallio Juho
C Hynnä Kevin
D Lindqvist Lasse
E Niemelä Tuomas
F Tiihonen Ilpo
G Patola Eero
H Nurmela Janne
I Toivonen Aulis
J Salmela Antti
K Pihlajamäki Antti
L Nupponen Tapio
M Varila Visa
N Akkanen Timo
O Karasmäki Seppo
P Toivola Timo
Q Pulli Matti

III-Divisioona, lohko 3

KäpSK 2

1 Riipinen Juha
2 Kallio Juho
3 Hynnä Kevin
4 Lindqvist Lasse
5 Niemelä Tuomas

III-Divisioona, lohko 2

KäpSK 3

1 Tiihonen Ilpo
2 Patola Eero
3 Nurmela Janne
4 Toivonen Aulis
5 Salmela Antti


Tervetuloa uusille kerholaisille !

Viime JSM-kauden jälkeen KäpSK:n ovat liittyneet seuraavat vahvistukset:

Helsingin mestari 2017 Toni Pönniö.
Pari pelinäytettä turnauksesta: Hurme - Pönniö ja Pönniö - Viljava


ME Juha Riipinen (vas.)


Kerhon nuoriso-osastoa  vankistava Stefan Wahlbäck.
Kaikki valokuvat Shakkiareena/ Toivo Pudas

maanantai 19. kesäkuuta 2017

Seniorien SM: kaksi mitalia Käpylään

Pihlis kipusi hopealle starttirankingin kymppipaikalta.
Arkistokuva Shakkiareenalta/Toivo Pudas 

Samanaikaisesti Shakkiareenalla pelattujen yleisen ja naisten shakin SM-kilpailun kanssa pelattiin Lappeenrannassa seniorien (50+ ja 65+) mestaruuksista.

Nuorempien sarjassa Ilse Rönnberg paranteli kovassa porukassa ratinglukuaan ja "oikeiden" seniorien- kuusvitosten sarjassa KäpSK:n pelaajilla sujui vieläkin paremmin:
Antti Pihlajamäki hävisi 1. kierroksen pelinsä Suomen mestaruuden voittaneelle Esa Auviselle (LoimSK), voitti sitten 4 peliä putkeen ja pelasi 2 viimeistä tasan päätyen hopealle pistein 5/7.




Epa otti senioren SM-pronssia 2017.
Arkistokuva: Halkidiki J-EM 2016




Starttilistan kuutonen Eero Patola pelasi myös mainiosti tappiottoman turnauksen:
2 voittoa ja 5 remissiä, joilla irtosi tasaisessa kisassa pronssimitali.

Onnittelut!



Tulokset: SM 2017, S 65+


Turnauksen pelit


Tulokset: SM 2017, S 50+

maanantai 12. kesäkuuta 2017

Samu Ristoja voitti Käpylän kesäblixtin

Alkusarjasta jatkoivat välieriin 4 parasta.
Cupin voittanut Samu takaoikealla.


Käpylän perinteinen kesäblixt pelattiin koollekutsuja Tapio Nupposen mukaan viime lauantaina Taverna Pohjan Akassa n. 20. kerran.

5 + 5 minuutin ajoilla pelattuun alkusarjaan starttasi muutaman viime hetken poisjäännin jälkeen 13 pelaajaa, joista välieriin selvittivät tiensä Marko Honkanen, FM Jan Ristoja, Petteri Paronen ja Samu Ristoja.





Alkusarjan tulokset:



SijaNimiKerhoPELO12345678910111213YHT. KeskS-B
1Marko HonkanenKäpSK2101¤11½10111111110½1
2FM Jan RistojaGarde23400¤11½1111111110½
3Petteri ParonenKymS217100¤10111111119
4Samu Ristoja Garde2322½00¤111101111
5Antti SuominenKäpSK20830½10¤110½11118
6Nurmela JanneKäpSK196410000¤11½0101
7Jan EngelbergKymS1958000000¤11011152
8Antti SalmelaKäpSK18930000100¤½1½115½24,75
9Tapio NupponenKäpSK17920001½½0½¤½0115½22,75
10Timo HolopainenKäpSK19160000011½¤101
11Seppo KarasmäkiKäpSK18440000000½10¤11
12Visa VarilaKäpSK166500000100010¤13
13Kimmo TeleniusKäpSK1519000000000000¤0
¤1967


Seppo (oik.) pyöritti kisan o.t.o.


Lounasta odotellessa jossiteltiin.



Välierissä Janne (vas.) pudotti Petterin
pronssiotteluun luvuin 2-0


Samu (oik.) pudotti alkusarjan
voittaneen Markon numeroin 2-1


VIDEO pronssiottelusta Honkanen - Paronen   0 - 1

VIDEO 1. loppuottelusta J.Ristoja - Samu Ristoja   1 -0


Ja Armageddon-matsiin tilanteessa 1 - 1 päädyttiin. Janne valitsi valkeat:


VIDEO ratkaisevasta loppuottelusta  ½ - ½

Samu  Ristoja otti näin 1. Käpylän kesäblixtin mestaruutensa - Onnittelut!
Ja Kiitokset myös muille mukana olleille.


Kuvalliset tallenteet/KTe